تجهیزات لاندری در واقع ابزارها و ماشین آلاتی می‌باشند که در خدمات رختشوی خانه و خشکشویی جهت شستشوی و پاک کردن آلودگی‌ها، میکروب‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها سایر انواع ملحفه، لباس، پارچه، روتختی، پرده، رومیزی، پتو، رو بالستیک و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دسته از ماشین آلات به طور معمول توسط تمامی شرکت‌هایی که ارائه دهنده خدمات خشکشویی و مدیریت منسوجات می‌باشند، به کار گرفته می‌شود. به عبارتی لاندری، رختشوی‌خانه یا لنژ بخش اساسی و مهم مراکزی مانند بیمارستان‌ها، هتل ها، پادگان‌ها و مراکز شستشوی صنعتی منسوجات هستند.

تجهیزات لاندری با به کارگیری مواد شوینده به خصوص بدون ایجاد هر گونه آسیب به بافت و تار و پود منسوجات، تمام آلودگی‌های موجود بر روی آن‌ها را از بین می‌برد. لازم به ذکر است در اماکنی مانند هتل‌ها، پس از تجهیزات. پخت غذا و سرو نوشیدن، بخش لاندری مهم‌ترین بخش را به خود اختصاص داده است. از این رو استفاده از تجهیزات لاندری در بیمارستان‌ها، رختشوی‌خانه های بزرگ، خشکشویی ها، مهمانخانه‌ها و غیره بسیار ضرورت دارد.

مهم ترین تجهیزات لاندری یا رختشوی‌خانه

 تجهیزات لاندری انواع متفاوتی را شامل می‌شود که براساس نوع مکان مورد نظر، می‌توان مناسب‌ترین نوع آن را انتخاب و خریداری کرد. از مهم‌ترین بخش های تجهیزات لاندری می‌توان به ماشین لباسشویی، خشک کن، پتوشور، اتو پرس، ماشین خشک‌شویی، آبگیر صنعتی، اتو پرس، مواد لکه بر و شوینده تخصصی اشاره کرد. پیش از استفاده از این تجهیزات لازم است با عملکرد و نحوه کار تنها آشنا شوید تا بتوانید از آن‌ها به درستی استفاده کنید. در ادامه اطلاعات کلی در رابطه با انواع تجهیزات لاندری را برای شما عزیزان شرح می‌دهیم. با ما همراه باشید.

ماشین لباسشویی صنعتی

ماشین لباسشویی صنعتی یکی از تجهیزات لاندری یا همان رختشوی‌خانه است. این محصول که در اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود، هم چنین این محصول برای شستشوی انواع پارچه از جمله پارچه‌های بافتنی، پنبه‌ای، جین، پتو، ملحفه، پرده و غیره طراحی و تولید می‌شود. این دستگاه از جنس آلیاژ تمام استیل ضد زنگ و مقاوم است. توصیه می‌کنیم پیش از خرید ماشین لباسشویی صنعتی به این نکته توجه داشته باشید که مطابق با استانداردهای روز دنیا تولید شده باشد.

خشک کن لباس صنعتی

ماشین خشک کن صنعتی یکی دیگر از تجهیزات لاندری یا رختشوی‌خانه است که پس از عملیات شستشو مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از اتاق‌های لاندری فضای کافی برای آویزان کردن لباس‌های شسته شده را ندارند‌‌. از طرفی فراهم کردن چنین مکانی که فضایی بزرگ داشته باشد به دور از منطق است و مقرون به صرفه نیز نمی‌باشد. در اغلب موارد، مشتریان ممکن است لباس‌های خود را پس از مدت زمانی کوتاه لازم داشته باشند. بنابراین لازم است که در کوتاه‌ترین زمان البسه خشک شوند. مناسب‌ترین روش استفاده از خشک کن لباس صنعتی است. عملکرد این دستگاه به گونه‌ای است که البسه های شسته شده را به درون آن انتقال می‌دهند و پس از گذشت مدت زمانی کوتاه البسه خشک می‌شود. این دستگاه نیز همانند لباسشویی صنعتی در ظرفیت‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شود.

اتو پرس صنعتی

اتو پرس صنعتی نیز از دیگر تجهیزات لاندری می‌باشد. طراحی این دستگاه به شکل یک ساختار افقی انجام شده است به همین دلیل کیفیت بالایی در اتو کشی دارد. کار با اتو پرس صنعتی بسیار ساده است و استفاده از آن به مهارت خاصی نیاز ندارد. این دستگاه برای اتو کشی انواع پارچه مناسب است و می‌تواند تمامی چین و چروک های روی پارچه را رفع کند. اتو پرس صنعتی توسط بخار یا الکتریسیته گرم می‌شود و دمای آن نیز به دو روش دستی و خودکار قابل تنظیم است. از این دستگاه در اماکنی مانند خوابگاه‌ها، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس، تجهیزات لاندری هتل‌ها و سایر مراکزی به اتوکشی نیاز دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که اتو پرس صنعتی در کنار مزایای فراوان، از مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی می‌کند.

بویلر یا دیگ بخار

دیگ بخار یا بویلر از دیگر تجهیزات لاندری است. همانطور که از نام این دستگاه مشخص است، دیگ بخار منبعی برای تولید بخار است. تولید بخار توسط این دستگاه جهت استفاده از دیگر تجهیزات لاندری اهمیت دارد. از بخار تولید شده توسط دستگاه بویلر، جهت گرم کردن سایر دستگاه‌ها و ضد عفونی کردن منسوجات استفاده می‌شود. در واقع این دیگ مخزنی بسیار بزرگ است که در داخل آن آب وجود دارد. آب موجود در دیگ بخار طی فرایند و عملیاتی مخصوص به بخار تبدیل می‌شود. دیگ بخار لاندری از دو بخش اصلی حرارت و آب تشکیل شده است.

پتو شور صنعتی

این دستگاه با استفاده از آب گرم و سرد و مواد شوینده مخصوص پتو و لحاف را شستشو می‌دهد‌. پتو شور صنعتی به دلیل داشتن ظرفیت بالا، قابلیت شستشوی پتوی یک نفره، دو نفره و حتی چند پتو را به صورت همزمان دارد. این دستگاه دارای برنامه شستشوی اتومات و همچنین زمانبندی بسیار دقیقی می‌باشد. پتو شور صنعتی دستگاهی بسیار پر قدرت است که دوام و استحکام بالایی دارد. لازم به ذکر است که بدنه این نوع از تجهیزات لاندری تمام استیل ضد زنگ می‌باشد.

آبگیر صنعتی

همانطور که از نام این دستگاه مشخص است فرایند آبگیری البسه را انجام می‌دهد. آبگیر صنعتی که با متریال‌های مختلفی تولید می‌شود، ظرفیتی 20 تا 120 کیلویی دارد. عملکرد آبگیر صنعتی به این صورت است که ابتدا البسه درون سبد آبگیر قرار داده می‌شوند و سپس دستگاه را روشن می‌کنند. سبد با استفاده از نیروی گریز از مرکز و سرعت بالا فرایند آبگیری را انجام می‌دهد. این دستگاه به دو نوع ترمز برقی و لنتی مجهز است.

مزایا‌ی به کارگیری تجهیزات لاندری یا تجهیزات رختشوی‌خانه

 • رضایت مشتری: رضایت مشتری نخستین موردی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. مشتریان به نظافت حوله و ملحفه‌هایی که استفاده می‌کنند اهمیت فراوانی می‌دهند. استفاده از سرویس لباسشویی مناسب و با کیفیت می‌تواند یک روش عالی برای راضی نگه داشتن مشتریان باشد‌.
 • کارایی: دومین مزیت به‌کارگیری تجهیزات لاندری مربوط به کاهش هزینه‌های مصرفی می‌باشد. برای اینکه همواره نظافت رعایت شود، لازم است ملحفه‌ها مرتبا تعویض شوند. استفاده از یک سرویس لباسشویی کارآمد این امکان را برای شما فراهم می‌کند که یه صورت مرتب از ملحفه‌ها و سایر البسه ها مجدداً استفاده کنید.
 • مقررات: استفاده از تجهیزات لاندری با کیفیت و معتبر به شما کمک می‌کند تا از قوانین و مقررات مجموز کسب‌وکار پیروی نمایید. اطمینان از رضایت بازرسان نسبت به سطح کیفیت خدمات ارائه شده توسط شما، بسیار حائز اهمیت است.
 • صرفه‌جویی در هزینه و زمان: به‌کارگیری تجهیزات لاندری در اماکن تجاری موجب صرفه‌جویی در هزینه، زمان و انرژی صرف شده می‌شود.
 • دسترسی راحت و سریع: دسترسی راحت و سریع یکی دیگر از مزیت‌های ویژه استفاده از این تجهیزات می‌باشد.
 • افزایش طول عمر پارچه: با استفاده از تجهیزات لاندری، کارکنان خواهند توانست که کنترل کاملی بر فرایند فرسودگی و شستشوی داشته باشند. در نتیجه شستشوی مناسب می‌تواند عمر پارچه‌ها را افزایش دهد.

چگونکی کاهش هزینه مربوط به استفاده از تجهیزات لاندری

فعالیت مداوم و مستمر لاندری ها در امکانی مانند هتل‌ها و بیمارستان‌ها منجر به افزایش هزینه مصرفی می‌شود. به همین دلیلی کاهش هزینه‌های اضافی همواره دغدغه افراد بوده است. در ادامه به برخی از راهکارهای اصولی کاهش هزینه مصرفی استفاده از تجهیزات لاندری خواهیم پرداخت.

 • تعیین کردن یک برنامه زمانبندی شده جهت استفاده از تجهیزات لاندری
 • به کاری یک ماشین خشک کن سرعت بالا، جهت صرفه‌جویی در مصرف برق
 • ارائه آموزش‌های مربوط به چگونگی کار با تجهیزات لاندری برای پرسنل
 • نگهداری صحیح و تعمیر اصولی تجهیزات لاندری
 • استفاده از اب سرد در فرایند شستشوی

کاربرد‌ تجهیزات لاندری و لوازم خشکشویی

تجهیزات لاندری همچون سایر تجهیزات دیگر کاربردهای مختلفی دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • راه‌اندازی کسب‌وکار خدمات خشکشویی: در اغلب کشورها، انجام خدمات خشکشویی به دلیل اهمیت فراوان در زندگی روزمره، امری متداول و مرسوم است. به طور طبیعی ارائه خدمات خشکشویی با کیفیت بالا به تجهیزات مورد استفاده وابسته است. در نتیجه به کارگیری تجهیزات لاندری معتبر می‌تواند نقش مهمی در افزایش کسب درآمد شما داشته باشد.
 •  رعایت بهداشت سرویس‌های بهداشتی را می‌توان از مهم‌ترین کاربردهای تجهیزات لاندری به شمار آورد.
 • تجهیزات لاندری بیمارستان: رعایت بهداشت در یمارستان‌ها نیز همانند هتل‌ها به عنوان یکس از مراکز ارائه دهنده خدمات عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است. شستشو و ضد عفونی کردن البسه و سرویس‌های خواب یکی از اصول اولیه در این اماکن است. در نتیجه استفاده از تجهیزات مکانیزه لاندری ضرورت دارد.
سخن پایانی

مجموعه استوار صنعت رخشان یکی از معتبرترین فروشگاه های عرضه کننده تجهیزات لاندری و آشپزخانه‌های صنعتی می‌باشد‌ که با به کارگیری مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز دنیا اقدام به عرضه سایر دستگاه‌های لاندری از جمله ماشین خشک کن صنعتی، اتو پرس صنعتی، ماشین لباسشویی صنعتی، دیگ بخار و غیره کرده است. مشتریان عزیز می‌توانند متناسب با نیاز خود، بهترین و با کیفیت‌ترین دستگاه‌های لاندری را همراه با گارانتی و خدمات پس از فروش به صورت حضوری یا انلاغبا مراجعه به وبسایت مجموعه استوار صنعت رخشان انتخاب و خریداری کنند.

به دلیل اهمیت و حساسیت این دسته از تجهیزات توصیه می‌شود پیش از خرید، تمامی فاکتور‌های لازم را بررسی و مناسب‌ترین دستگاه را خریداری نمایید. در صورت عدم تخصص در این امر می‌توانید با کارشناسان متخصص این مجموعه ارتباط برقرار نمایید.